animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Po co komu sztuka, po co komu artyści? Niebieska linia

Podczas dzisiejszych warsztatów Pani Monika zaprosiła nas do świata sztuki współczesnej trzymając w ręku niebieską taśmę opowiedziała nam o znanym artyście.

Edward Krasiński – światowej sławy polski artysta, przedstawiciel neoawangardy nazywany jest również  „animatorem niebieskiej linii”, ponieważ po długich latach eksperymentów z materią i formą, w końcu znalazł ją – niebieską taśmę na wysokości 130 cm nad ziemią, która uczyniła go sławnym. Mówi się, że ktoś kiedyś podarował dla żartu Krasińskiemu rolkę niebieskiej taśmy, a on znalazł w tym prezencie swą idealną koncepcję. Od tego czasu artysta zaczął panować nad przestrzenią, wymierzając ją przy pomocy niebieskiej taśmy, a wraz z tym – zaprzeczając rzeczywistość, ponieważ Krasiński zaczął obklejać wszystko, co widział – ściany, przedmioty, a nawet ludzi.  „Taśma to przypadkowość – mówił artysta – ale ja oczekiwałem takiej przypadkowości”.

Postanowiliśmy wykorzystać niebieską linię w swoich działaniach. Podczas warsztatów przestrzeń naszej sali wypełniła się  niebieską taśmę. Sztuka działa się tu i teraz, eksponowaliśmy sam proces twórczy, to co jest najważniejsze w dziele sztuki to koncept, idea(sztuka konceptualna). Tak też pracowały nasze przedszkolaki, nie skupiały się nad efektem końcowym, ale nad koncepcją.

Twórczość Krasińskiego przed niebieską linią poprzedzają „rzeźby rysowane” których istotą są wijące się linie, powyginane fale, zakręcone w spirale, częściowo przerywane, płynne lub trwałe. Zainspirowani  rysowanymi rzeźbami stworzyliśmy grupowe dzieła, prezentując tym samym w naszej jednodniowej galerii sztukę kinetyczną inspirowaną pracami Krasińskiego.

Skip to content