„W naszym ogródeczku…”
W naszym ogródku co roku zachodzą zmiany, które wynikają nie tylko z pór roku, lecz także z zainteresowania, zaangażowania połączonego z wkładem pracy w jego wygląd wszystkich osób związanych z naszym przedszkolem.
Jedno, to, co nie ulega zmianom, to zapał małych ogrodników chętnych rączek do pracy nigdy nie brakuje, zwłaszcza, że niejedno dziecko nie wie, na jakim “drzewie” wyrasta pomidor lub to, że zioła, to ładne, wesołe roślinki, a nie tylko proszek w małych torebkach do kupienia w każdym w sklepie.
Każdy rok przynosi nam nowe pomysły, nie zawsze udaje się je zrealizować, ale zabawy i nauki przy tym nie brakuje…
Jak co roku po każdych wakacjach przedszkolaki wracają do przedszkola i naszego ogrody, który w okresie letnio – jesiennym jest dla dzieci bardzo atrakcyjny – każdy przedszkolak może się pobawić, po obserwować otoczenie, a zwłaszcza podotykać kwiaty i rośliny w nim rosnące.
Ale kiedy nadszedł czas jesienny przedszkolaki nie tylko bawiły się na sprzętach terenowych, ale także pod kierunkiem nauczycieli samorzutnie podejmowały się zbierania opadłych liści z trawnika, a nawet grabiły chcąc pomóc panom dozorcom w pracy. Z rabat kwiatowych usunięte zostały zeschłe liście i łodygi a codzienne obserwacje zmian zachodzących w przyrodzie pozwoliły dzieciom poznać cudowny świat przyrody.
W czasie zimy i na przedwiośniu dzieci dbały o ptaki poprzez dokarmianie ich smakołykami przyniesionymi z domów – nasionami słonecznika, skórkami słoniny itp. umieszczając je w ptasiej stołówce, dzięki czemu mogły prowadzić obserwacje i utrwalać nazwy ptaków i ich wygląd. Wiosną w salach pojawiły się „Zielone Kąciki” – za sprawą dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy wspólnie wysiali nasiona różnych roślin przyniesionych przez dzieci i ich rodziców. Gdy roślinki wyrosły zostały wysadzane na różne rabaty grupowe. Po niedługim już czasie od wysadzenia roślin, dzieci (które przez cały czas zaglądały, obserwowały i pielęgnowały oraz podlewały swoje roślinki) dostrzegły efekty swojej pracy.
Ogród z dnia na dzień coraz bardziej pokazywał swój urok zieleniąc się i obsypując różnokolorowymi kwiatami. Niektóre dzieci pozwalały sobie na bezpośredni kontakt z roślinami – dotykając, wąchając lub po prostu patrząc z nutką melancholii. My zaś pozwoliliśmy sobie na zgłoszenie się do konkursu ursynowskiego – „Pamiętajmy o ogrodach” wierząc,iż nasz trud zostanie doceniony i dostrzeżony.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować serdecznie wszystkim Rodzicom, którzy w marcu i kwietni wyposażyli naszych przedszkolnych ogrodników w sadzonki, nasionka, cebulki, ziemię i inne potrzebne im akcesoria i rzeczy!