Józef Szajna-malarz, scenograf, reżyser, twórca nowatorskich przedstawień teatralnych, główny reprezentant nurtu zwanego teatrem narracji plastycznej. Szajna stworzył oryginalny język teatralny, którego głównymi składnikami były wyraziste i syntetyczne znaki plastyczne oraz obrazy, z aktorami-animatorami jako równoprawnymi elementami świata przedstawionego i scenicznej kompozycji przestrzennej. Jego przedstawienia nie opowiadały żadnych historii, posługiwały się zwykle niewielu słowami, tworząc plastyczną narrację integrującą ciała, gesty, rekwizyty w całościowy „teatr organiczny” – jak nazywał go autor. Podczas dzisiejszych warsztatów nasze przedszkolaki odnalazły plastyczny teatr Szajny w czarnym teatrze.
Czarny teatr to rodzaj niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie z czarnymi kurtynami i z odpowiednim użyciem oświetlenia UV tworzącym grę światła i cienia. Ten rodzaj teatru, wywodzący się z Azji, współcześnie jest szczególnie popularny w Pradze, gdzie można go zobaczyć w wielu teatrach zarówno na dużej i małej scenie oraz w postaci „czarnej skrzynki”. Absolutna ciemność która ogarnęła nasz przedszkolny hol zawładnęła również nami pozwalając twórczo działać . Wszystko, co niemożliwe, stało się możliwe, czarny teatr przyniósł wszystkim unikalne i ekscytujące doświadczenia podczas których podróżowaliśmy przez błyszczącą ciemność. Swobodna niczym nie skrępowana aktywność wszystkich dzieci potwierdziła tylko wyjątkowe zdolności naszych przedszkolaków. Improwizacje ruchowe z wykorzystaniem elementów fluorescencyjnych z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane podczas publicznych występów😊.
Zachwyt przedszkolaków i chęć improwizowania na scenie zaowocował niesamowitym przekazem plastycznym tworząc wyjątkową narrację w czarnym teatrze.