„Książka umiejętnie dobrana ma szansę wzmacniać to, co w człowieku najlepsze, stać się ważnym elementem w samorozwoju człowieka, pozwala na wydobycie maksimum z ludzkich możliwości, dyspozycji i zdolności, jeśli zaistnieje współbrzmienie między jego treścią a potrzebami odbiorcy” J. Papuzińska.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy „VII RodzinnymWierszykowaniem”. Wysłuchaliśmy reprezentantów wszystkich grup, którzy w towarzystwie rodziców i rodzeństwa recytowali ulubione wiersze. Każda grupa wiekowa poznawała twórczość jednego, wybranego pisarza.
3-latki (Pszczółki, Żabki) – Julian Tuwim
4-latki (Krasnale i Smerfy) – Jan Brzechwa
5-latki (Muminki) – Dorota Gellner
6-latki (Misie i Motylki) – Danuta Wawiłow
Dzieci przynosiły do przedszkola własne książki, codziennie czytały wybrane wiersze. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady dbania o książki, umowy dotyczące zachowania się w bibliotece i czytelni. Podziwiały ciekawe ilustracje. Dzieci samodzielnie rysowały zainspirowane wierszami różnych autorów oraz zrobiły wystawę prac na tablicy w szatni. Dzieci śpiewały piosenki, lepiły z plasteliny, uczyły się wierszy na pamięć, tworzyły zakładki oraz swoje książeczki, które ozdobiły według własnego pomysłu. Dzieci wykazały się również dużą pomysłowością podczas tworzenia własnych wierszyków i rymowanek.
Lektura wierszy autorów wyzwalały w dzieciach wiele emocji, pozwalały poznać różne ludzkie słabości ukryte często w zabawnych historyjkach. Z dużą przyjemnością będziemy jeszcze nie raz wracać do twórczości Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner, Danuty Wawiłow.