Making of. Kulisy powstawania programu PAP OFF – Przedszkolne wieści.
Pap off to projekt edukacji kulturalnej wymagający ogromnego zaangażowania całej społeczności przedszkolnej. Przez cały czas trwania projektu stykamy się z ciekawymi, ale i trudnymi zagadnieniami dotyczącymi przekazu artystycznego i medialnego. Nasze przedszkolaki podejmują działania związane z tworzeniem przedszkolnej telewizji, radia, gazety, tworząc Przekaz Aktywnych Przedszkolaków.
Realizując film – „Przedszkolne wieści” wszyscy przełamywaliśmy bariery nieśmiałości i niepewności. Dotykaliśmy zagadnień które są dla nas nowe, trudne i stanowią wyzwanie nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Wiele śmiesznych i ciekawych sytuacji pozwoliło nam zrealizować zadania filmowe w wyjątkowej atmosferze. Koncentracja uwagi, cisza i skupienie to najtrudniejsza kwestia dla młodych artystów. Wszyscy już wiemy co to jest dubel i znamy słowa reżysera „cisza na planie”, „scena 1”, „akcja”… 😊
Każda grupa miała inne zadanie do przygotowania, trema która ujawniała się w momencie włączenia kamery dała o sobie znać nie tylko u dzieci. Podczas warsztatów odkryliśmy również nowe talenty – w naszym przedszkolu są młodzi dziennikarze, aktorzy, pisarze, piosenkarze, o których z pewnością usłyszymy w niedalekiej przyszłości. Swoboda niektórych przedszkolaków w przeprowadzaniu wywiadu zaskoczyła nawet dorosłych. 😊 Wszystkie grupy wspólnie ze swoimi paniami pilnie przygotowywały się do dzisiejszego nagrania. Wiemy już, że nie jest to łatwe zadanie i zaplanowaliśmy w najbliższym czasie tzw. dogrywki.
Czym zajmowały się poszczególne grupy ?
Krasnale
– Co to jest reklama? Do czego służy? Gdzie można je zobaczyć? Jakie są ulubione reklamy?
Krasnale wiedzą gdzie można zobaczyć reklamy, jeszcze nie wiedzą do czego służą i czym są, ale ogólnie lubią reklamy. zapytane dlaczego lubią reklamy odpowiedziały – bo nam przeszkadzają w bajce😊. Ulubione reklamy Krasnali to: reklamy klocków lego, hot weels no i maszynek do golenia -jeden z Krasnali goli się już u dziadków 😊. Krasnale wiedzą również dużo o muralach, które maluje duży człowiek i nie jest to łatwe. Dziecięca radość, bezpośredniość i niczym nieskrępowane zachowania podczas nagrywania powodują wiele nieoczekiwanych sytuacji – ziewanie, przeciąganie się, skręcanie bluzeczki, robienie dziwnych min – to ciągła mobilizacja dla operatora kamery i wzrok skierowany w stronę reżysera zadający pytanie – Nagrywamy dalej? A może dubel?
Smerfy i Motylki
Kolegium redakcyjne z prezesem gazety rozpoczęło się wielką ciszą i redagowaniem pomysłu na specjalne wydanie gazety-Przedszkolne wieści przez naczelne( panie nauczycielki).Po burzy mózgów młodych dziennikarzy i przełamaniu bariery nieśmiałości wspólnie ustaliliśmy tematy artykułów i szpalta powoli zapełniała się pomysłami. Smerfy i motylki podjęły również próbę nagrywania materiału do gazety. Wiemy już ,że dla młodych dziennikarzy jest wiele udogodnień i możemy skorzystać z programów, które zamieniają mowę na tekst. To ogromne udogodnienie w pracy dziennikarskiej i możliwość zaoszczędzenia czasu.
Misie
Misie są odpowiedzialne za filmowy przebieg „Przedszkolnych wieści” – dwie młode prezenterki z ogromną swobodą zapowiadały następujące po sobie relacje filmowe. Wiadomości sportowe, kulturalne i przedszkolne relacjonowane przez młodych dziennikarzy pokazywały profesjonalne podejście do tematu całej grupy. Oczywiście nie zabrakło dubli 😊 i oczu przedszkolaków wpatrzonych w suflera, którym była pani nauczycielka zastępująca promptera, którego jeszcze nie mamy w naszym przedszkolnym studiu telewizyjnym.
Muminki
Wywiad to trudne do przeprowadzenia zadanie. W muminkach również odkryliśmy prawdziwe młode talenty podczas realizacji improwizowanych wywiadów tematycznych. Swoboda niektórych młodych dziennikarzy była bardzo pozytywnym zaskoczeniem dla wszystkich, lekkości prowadzenia rozmowy, naturalności i umiejętności pokierowania rozmową mogą pozazdrościć nawet dorośli. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie po kilku dogrywkach powstanie wyjątkowy materiał do publikacji.
Pszczółki i Żabki
To nasi najmłodsi przedszkolni dziennikarze radiowi i telewizyjni, którzy również otrzymali trudne zadania. Zadaniem pszczółek było przygotowanie wywiadów o walentynkach. Rozmowa z dziećmi na zadany temat niedługo ukaże się w przedszkolnym radiu.
Żabki przygotowały informacje kulturalne które nagrywaliśmy mikrofonem studyjnym w programie audacity. Najmłodsi dziennikarze oprócz tremy musieli poradzić sobie z przekazaniem informacji w zrozumiały sposób. Słuchaczom na pewno zacznie działać wyobraźnia kiedy będą próbowali rozszyfrować wypowiedzi najmłodszych rozmówców 😊
Wszyscy byliśmy tak zaangażowani w realizację zadań, że nie mieliśmy możliwości dokumentowania warsztatów w formie zdjęć. Dobrze, że Pani Dyrektor zaglądała co chwila do przedszkolnego studia by wesprzeć nasze przedszkolaki i zrobiła kilka zdjęć 😊.
Realizacja takiego przedsięwzięcia to również trudne zadanie dla dorosłych, które uczy pokory i weryfikuje wyidealizowany w głowie reżysera efekt końcowy. Jedyne co może zrobić dorosły człowiek to podążać za dziećmi, za ich wyobraźnią, spontanicznością i cieszyć się razem z nimi chwilą tworzenia i rozwijania umiejętności artystycznych.
Mam niesamowite szczęście mogąc spotykać się z naszymi przedszkolakami podczas realizacji projektu PAP OFF, dziękuję wszystkim przedszkolakom za ich kreatywność, paniom nauczycielkom za zaangażowanie i otwartość. Z niecierpliwością czekam na kolejne PAP OFFOWE spotkania.
Operator kamery