animated sun
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

“Sztuka z innej bajki- wystarczy chcieć!”- Niebieska linia z funkcją 3K

Sztuka współczesna nie jest obca naszym przedszkolakom a połączenie działań w modelu STEAM pozwoliło nam poznać 3 wspaniałych polskich artystów na literę K- Krasiński, Kantor i Kilar. To niesamowite połączenie dało nam możliwość doświadczenia niesamowitej sztuki współczesnej, która jest dla wszystkich, małych i dużych a nie tylko dla wybranych.

Edward Krasiński nazywany jest „animatorem niebieskiej linii”, ponieważ po długich latach eksperymentów z materią i formą, w końcu znalazł ją – niebieską taśmę na wysokości 130 cm nad ziemią, która uczyniła Krasińskiego sławnym. Mówi się, że ktoś kiedyś podarował dla żartu Krasińskiemu rolkę niebieskiej taśmy, a on znalazł w tym prezencie swą idealną koncepcję. Od tego czasu artysta zaczął panować nad przestrzenią, wymierzając ją przy pomocy niebieskiej taśmy, a wraz z tym – zaprzeczając rzeczywistość, ponieważ Krasiński zaczął obklejać wszystko, co widział – ściany, przedmioty, a nawet ludzi.  „Taśma to przypadkowość – mówił artysta – ale ja oczekiwałem takiej przypadkowości”.

Tadeusz Kantor – polski malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki.  Twórca panoramicznego happeningu morskiego wykonanego  23.08.1967 roku w Łazach k. Koszalina. Akcja  happeningu składała się z czterech części. W Panoramicznym Happeningu Morskim brali udział wszyscy uczestnicy pleneru, zarówno jako wykonawcy oraz jako widownia reżyserowanego wydarzenia przez Tadeusza Kantora, który przez większość czasu biegał z tubą wydając polecenia. Edward Krasiński jako dyrygent we fraku na schodach ustawionych w morzu, przodem zwrócony do fal a tyłem do widowni, dyrygował morzu.

Wojciech Kilar – polski pianista, kompozytor muzyki poważnej, religijnej i filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego. Niekwestionowana jest pozycja Kilara jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Jego związki z filmem zaczęły się już w 1958 roku, kiedy napisał muzykę do Narciarzy N. Brzozowskiej.

Tylko nasze przedszkolaki, które czują się w działaniach ze   sztuką  współczesną jak ryby w wodzie potrafiły wykorzystać atrybuty wspaniałych polskich artystów do zabaw ze sztuką. Niebieska linia Krasińskiego, happening Kantora i muzyka filmowa Kilara dały nam niesamowite możliwości kształtowania kompetencji przyszłości: poznawcze, społeczne, techniczne. Dodatkowym atutem dzisiejszych działań było dziecięce zaangażowanie, chęć tworzenia i dobra zabawa której często towarzyszyła lawina śmiechu.

Skip to content